Aby wejść na stronę, potwierdź, że jesteś osobą pełnoletnią.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Perła – Browary Lubelskie S.A. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celu weryfikacji uprawnienia do wyświetlenia naszej strony internetowej. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Tobie prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.

Działamy od 1846 roku

Duma Lubelszczyzny

Doświadczenie sięgające 1846 roku

Perła – Browary Lubelskie S.A. jest jednym z największych regionalnych producentów piwa w Polsce i niekwestionowanym liderem tej branży na Lubelszczyźnie. Doświadczenie sięgające 1846 roku, dopracowana receptura, dobór naturalnych składników oraz nowoczesne technologie gwarantują najwyższą jakość oferowanych produktów. Perła – wiodąca marka browaru – cieszy się uznaniem i popularnością w całym kraju i z powodzeniem zdobywa kolejne rynki zagraniczne, stając się jednym z najbardziej znanych i cenionych produktów z Lubelszczyzny.

Linia produkcyjna
Budynek browaru

Historia browaru

1844
Założyciel Browaru

Założyciel Browaru

Przedsiębiorca Karol Vetter wykupuje zniszczone zabudowania po klasztorze OO. Reformatów przy ul. Bernardyńskiej 15 i na stałe osiada w Lublinie.

1846
Produkcja piwa

Produkcja piwa

Vetter ogłasza otwarcie browaru. Produkuje się tu piwo bawarskie, którego wytwarzanie oparte jest na nowej wówczas technologii fermentacyjnej.

1881
Maszyna parowa

Maszyna parowa

Popyt na piwo z browaru Vetterów cały czas rośnie, a zakład przechodzi modernizację i wciąż się rozbudowuje. Efektem zmian jest zainstalowanie maszyny parowej, co pozwala znacznie podnieść wolumen produkcji.

1883
Godni następcy

Godni następcy

Karol Rudolf Vetter – założyciel browaru i twórca rodzinnej fortuny – umiera. Swoje dzieło pozostawia w rękach synów – Augusta Karola oraz Juliusza Rudolfa. Z pełnym zaangażowaniem kontynuują oni jego działalność.

1892
Słodownia

Słodownia

Browar Vetterów jako pierwszy na Lubelszczyźnie zyskuje słodownię, gdzie produkowany jest słód jęczmienny do wyrobu piwa.

1907
Śladami ojca

Śladami ojca

August Vetter umiera. Jego brat – właściciel browaru, destylatorni i słodowni – dba nie tylko o majątek swojego ojca, ale także jego śladem, prowadzi szeroką działalność charytatywną.

1912
Nowy lubelski browar

Nowy lubelski browar

Przy ówczesnej ulicy Bychawskiej (dzisiaj Kunickiego) powstaje nowy lubelski browar, którego twórcą jest - pochodzący z jednej z najbogatszych rodzin żydowskich Lublina - Hersz Jojna Zylber.
Zakład przyjmuje nazwę „Browar Parowy Jeleń”.

1914-45
I i II Wojna Światowa

I i II Wojna Światowa

Browar dotkliwie odczuwa obie wojny. Z życiem uchodzi jedynie syn Zylbera, który po wyzwoleniu przyjmuje nazwisko Stefan Jankowski i przez jakiś czas prowadzi browar.

1948-93
Czasy powojenne

Czasy powojenne

Obydwa browary – Vetterów i Browar Parowy Jeleń – zostają upaństwowione. Wchodzą w skład Lubelskich Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych. Przedsiębiorstwo ponownie zmienia nazwę. Tym razem na Zakłady Piwowarskie w Lublinie.

2001
Nowoczesny zakład

Nowoczesny zakład

W wyniku dynamicznego rozwoju firmy cała produkcja zostaje przeniesiona do nowoczesnego zakładu przy ul. Kunickiego.

2004
Czasy współczesne

Czasy współczesne

Stary Browar przy ul. Bernardyńskiej zostaje zaadaptowany na biurowiec, gdzie mieści się siedziba Zarządu spółki.
Przedsiębiorstwo zamienia nazwę na tę, która obowiązuje do dziś - Perła - Browary Lubelskie S.A.

Zobacz zasięg eksportu